20 Şubat 2017 Pazartesi

The Walking Dead 7. Sezon 9. Bölüm İncelemesi
Dönüşü muhteşem oldu. İşte 7. sezon 9. bölümden detaylar!
Sezon arasından dönüşüyle birlikte The Walking Dead, 9. bölümü 'Rock in the Road' ile büyük bir ivme kazandı.

Aslında sezon arasından önceki 8 bölümde biraz olsun heyecan azalmıştı. Bunun nedenini ise belirtmiştim. Özellikle çok fazla yeni karakterin diziye giriş yapmasından dolayı olay örgüsünde biraz kopukluk oluştu. Bir karaktere henüz tam alışamadan bir başkası geldi ve haliyle reytinglerde düşüş yaşandı.

Bunun dışında bu sezonun ilk yarısında Rick'in boyun eğmesi ve çaresizliği alışık olmadığımız bir yanını gösterdi. Evet, bizler buna alışık değiliz, bu sebeple de haklı olarak yadırgadık.

Fakat artık yeni dünya düzeni değişiyor.
Rick için uyanma vakti.

Dikkat, dikkat!
Bundan sonrası ileri derecede bölüme dair Spoiler içerir.

Rick Grimes baktı ki işler bu türlü ilerlemeyecek, liderlik ruhunu diriltti ve Hilltop!a doğru yol aldı. Ona kampın kapılarını eski dostu Maggie açtı ve orada aynı zamanda Daryl ile karşılaşan Rick, oldukça duygusal anlar yaşadı. 

Bölümün ilk sahnesinde Gabriel'in tüm yiyecek deposunu boşaltıp arabasına binip gittiğini gördük ve ardından ise açılış müziği araya girdi. 

Daha sonrasında olan sahnede Rick, Hilltop lideri Gregory ile anlaşmaya yapmaya çalışıyor. Lakin bildiğiniz üzere Gregory, 'bana dokunmayan yılan bin yaşasın' zihniyetinde bir tipleme olduğu için Rick'e olumlu cevap vermiyor.

Lakin Hilltop'taki herkes Gregory ile aynı fikirde değil. Savaşmak ve himaye altından çıkmak isteyen özgürlükçü bir kesim de var. Bu kesim Rick'e destek çıkacaklarını bildiriyorlar. Lakin, Rick'e daha fazlası lazım.


Bölümün kilit karakterlerinden biri de Jesus idi aslında. Jesus, üstün yetenekleriyle Savior grubunun telsiz ağına sızmayı başarmış ve onları rahat rahat dinliyor. Bunun avantajını kullanarak Rick ve arkadaşlarını Negan'ın haberi olmadan King Ezekiel ile tanıştırma fırsatı yaratıyor.

Rick ve tayfası Kingdom yolunda emin adımlarla ilerliyor ve en sonunda King Ezekiel'in huzuruna çıkıyorlar.Rick derdini uygun bir dille anlatıyor ve Ezekiel'den yardım talep ediyor, ittifak kurmak istiyor. Aslında bana kalırsa Ezekiel ılımlı lakin tereddütleri var. Düşüneceğini dile getiriyor. Bunun üzerine Rick, King Ezekiel'e şöyle bir hikaye anlatıyor:

Ben küçük bir çocukken annem bir masal anlatmıştı.
''Krallığa giden bir yol varmış ve o yolda da bir kaya varmış. İnsanlar geçip gidiyormuş ama atlar onun yüzünden bacaklarını kırıp ölüyor, vagon tekerleri kopuyormuş. İnsanlar satmaya götürdükleri mallarını kaybediyorlarmış. Küçük bir kızın başına da bu gelmiş. Ailesinin yaptığı bir fıçı bira düşüp kırılmış. Toprak hepsini emmiş tabii, hepsi gitmiş. Ailesinin son şansıymış bu. Karınları açmış, hiç paraları da yokmuş. Kız orada çöküp ağlamaya başlamış fakat 'neden hala burada duruyor bu?' demiş. Kaya, başkalarına da zarar verebilirmiş çünkü. Elleri kanayana kadar yoldaki o kayayı kazmaya başlamış. Onu yerinden sökebilmek için her şeyi kullanmış. Saatler sürmüş. Sonra, biraz soluklanacakken kayanın içinde bir şey görmüş; bir çuval altın. 

O çuvalı kral yola koymuş çünkü eyleme geçip o kayayı kazıp çıkaran kişinin bir ödülü hak ettiğini biliyormuş. O kişinin, hayatının sonsuza dek değişmesini hak ettiğinin farkındaymış.''.

Rick'in bu masalından sonra tabii ki Ezekiel de dahil olmak üzere herkes çok etkilendi. 

Rick ve grubu, Alexandria'ya doğru yol alırken Savior grubunun patlayıcılı düzeneğine denk geliyor ve hemen ardından düzeneği etkisiz hale getirip yanlarına alıyorlar.

Ne kadar fazla silah, o kadar iyi.

Daha sonra telsizden, Negan'ın adamlarının Alexandria'ya doğru yol alıp Daryl'i aradıklarını duyuyorlar lakin ileride yaklaşan yüzlerce aylak var. İşte en enfes sahne buraydı bölümdeki.Patlayıcılar yol boyunca gergin bir tele sarılı bir biçimde dururken Rosita'nın engin bilgileriyle hepsi etkisiz hale getirilip toplanmıştı. Gergin teli iki arabaya bağlayan Rick ve Michonne, yolun karşı şeritlerinde aynı yönde hızla ilerleyerek yüzlerce zombinin kafasını vücutlarından aynı anda ayırdı ip yardımıyla.

Gerçekten de en enfes sahnelerden biriydi. Sonrasında Alexandria'ya dönen grup gider gitmez Negan'ın adamlarıyla karşılaştı. Kampı didik didik eden Savior grubu Daryl'i bulamayınca tıpış tıpış geri döndü(bu arada Daryl, Kingdom'da kaldı).

Bölüm başında Gabriel depoyu boşaltıp sırra kadem basmıştı ve Rick bunu öğrendi. Ama Gabriel'in muhakkak ki haklı bir nedeni olduğunu düşündü ve onu aramak için yola çıktı.Gölün yanına doğru gidince bir anda etrafları bambaşka bir grup tarafından sarıldı ve Rick'in suratında muazzam bir gülüş belirdi. Umut dolu bir gülüş... Eli silahlı, kuvvetli yüzden fazla kişi. Rick'i en mutlu edecek şey.Bölüm yorumu:

Çok fantastik bir bölüm oldu. Tam bir film tadında. Zaman zaman aksiyon, zaman zaman gerilim. Mükemmel efektler ve mükemmel çekim mekanları. Yeni kişiler ve oturmuş bir senaryo.

10. Bölüm incelemesi hemen sizlerle olacak!
Takipte kalınız lütfen!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder