19 Şubat 2017 Pazar

Demolition / Yeniden Başla (2015)
Jack Gyllenhaal bu sefer oyunculuğuyla göz doldurdu. Muhteşem bir dram filmi.

IMDB: 7.0
Tür: Dram.

2015 yapımı bir film olan 'Demolition' Türkçesiyle 'Yeniden Başla' şahsım adına izlediğim en iyi dram filmlerindeki ilk sıralarda yerini aldı. Muazzam bir konu ve muazzam bir olay örgüsü.

Şimdi biraz konuya değinmek istiyorum. Davis Mitchell(Jake Gyllenhaal) karısı Julia ile bir trafik kazası geçirir ve bu kaza sonucu Julia hayatını kaybeder. Bu kaybın ardından garip bir şekilde hiçbir duygusal değişim yaşayamayan Davis sorunun kaynağını aramaya başlar ve büyük bir bunalım içine girer. Tüm hayatını sorguladığı bir döneme girer ve giderek kontrolünü kaybetmeye başlar.

Sonrasında bir gün hastanede parasını kaptırdığı otomat makinesi için otomat şirketine bir şikayet mektubu yazar. Sonrasında ise hayatı bütünüyle değişecektir. Yeni insanlarla tanışır ve yepyeni deneyimler kazanır.

Şimdi biraz spoiler**.Davis duygularını içinde yaşayan bir karakter. Evet, eğer ki filmi izlediyseniz Davis'in aslında soğuk bir nevale olmadığını anlamışsınızdır. Buraya tekrar döneceğim.

Karısını kaybettikten sonra olan değişimi aslında birazcık kayınpederi ile başlıyor. Kayınpederi Davis'e 'bir şeyi tamir etmek istiyorsan, öncelikle parçalarına ayırmalısın' diyor ve bu söz Davis için her şeyi bir anda değiştiriyor.

Davis sırasıyla kapı gıcırtısından rahatsız olup şirketteki kapıyı parçalıyor. Sonrasında yanıp sönen lambadan rahatsız oluyor onu parçalıyor. Karısının kazadan önce dert yandığı buzdolabını parçalıyor. Hata uyarısı veren bilgisayarı parçalıyor ve de en fecisi evliliğini kafasında tamamıyla bitirmek için evini iş makinesiyle yıkmaya başlıyor.Tam da bu sırada devreye flashbackler giriyor. Julia ile olan her anısı Davis'in gözünde tekrar canlanıyor. Davis üzülüyor. Hem de çok üzülüyor ama üzüntüsünü insanların yanında pek dışarı yansıtmıyor. İçten içe yas tutuyor.

Trende acil freni çekmesi ve sergilediği tutarsız davranışlar aslında içten içe ne kadar derinden bir yara aldığına dair birer kanıt.

İnternette yorumları okudum ve bir çok izleyici kazanın hemen ardından Davis'in işe gitmesini çok duygusuzca bulmuş. Davis'in bu tavrı için duygusuz ve sosyopatça diyenler çok fazla var. Lakin herkes için acıya ve kayıplara direnme eşiği ve olaylar karşısında verilen reaksiyon farklıdır.

Filmde tam da bununla alakalı bir nokta yok mu zaten? Sayın okur dostum, izlemişsen şunu da görmüşsündür ki, Davis 10 ile 12 yıl arasındaki upuzun süreçte yaşadığı duygusal ve fiziksel sorunlar nedeniyle doktora gidiyor ve kalbiyle alakalı bir sorun olduğunu öğreniyor. Kalbinin bir parçasının eksik olduğunu öğreniyor.

İçinde bulunduğu durumdan ötürü ve de yaptıklarından ötürü Davis'i suçlayamayız. Onunla ne aynı şeyleri yaşadık ne de ona benzer sorunlarımız oldu belki de.

Daha önceden de belirttiğim gibi flashbacklerde Davis'in duygusuz bir insan olmadığı gözümüze gözümüze sokulmuş.

Değerlendirme:Oldukça anlamlı bir film. Öylesine anlamlı ki tek anlamı filmde anlam aramak bile olabilir.

Konuya kesinlikle bayıldım. Ayrıca film boyunca çalan müzikler beni benden aldı. Aynı Davis'e olan gibi parçalama içgüdüsü yarattı. Crazy on you gerçekten de muazzam bir şarkı bunu bir kez daha anladım.

Son olarak ise şuna değinmek istiyorum. Film bize biraz da şunu göstermek istiyor. Kendimize çizdiğimiz sınırlar, kendimizi hapsettiğimiz kafesler, düzenin içinde ezilişimiz kimi zaman en ağır eylemlerden biri olan ölüm ile birlikte yıkılabilir. İnsanın en aciz olduğu durum ölüm. Ve de bu ağır darbe gelene dek insan aslına bakarsanız kendisine akıl sınırlarını zorlayacak kadar yabancılaşmıştır.

Kesinlikle izleyin derim. Eminim ki hayatınızı değiştirecek. Olaylara bakışınız değişecek.
4 yorum:

 1. Bu kadar beğendiysen demek ki. İzlemek gerek diyelim. Güzel bir yorum olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :)
   Gerçekten de güzel bir film, kesinlikle tavsiyemdir :)

   Sil
 2. Not aldım Jake severim :) Özellikle Pers Prensini izlemediysen on numara filmidir Jakeciğimin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu öneri muazzam oldu, çok teşekkürler :)
   kesinlikle izlee ^^

   Sil