21 Ocak 2017 Cumartesi

Westworld 1. Sezon 2. Bölüm İncelemesi
Bilim kurgu ve vahşi batının sınırsız dünyasından yepyeni sahnelere tanıklık ettiğimiz 'Chestnut' bölümüyle Westworld'e bakış açınız bir nebze daha değişecek!


Eğer ki ilk bölümü izlediyseniz muhakkak ki ilk olarak gelen büyük şok dalgası ardından ikinci bölümü merakla bekleyenlerden olmuşsunuzdur. Kafamızda bir çok soru işareti var evet, ama bu bölümde de bu soru işaretleri çözümlenmekten ziyade yepyeni sorular oluşturuluyor senarist tarafından.

İlk bölümde Dolores'in babasının varoluş sancısından sonra hepimiz meraklandık 'acaba bunun Dolores'e bir etkisi olacak mı?' diye. Hatta eğer ki fark ettiyseniz varoluşsal açıdan tabiatında bir sineği dahi incitmeyen Dolores ilk bölümün sonunda verandada bir sineği öldürdü. Bu da bir takım değişikliklerin öncüsü niteliğindeydi.

Newcomers - Yeni ZiyaretçilerBu bölümdeki esas nokta Yeni Ziyaretçiler. Bizleri Westworld'ün derinliklerine sokacak 2 yeni ziyaretçi William ve Logan metroyla Westworld'e doğru bir adım atıyorlar. William biraz masumane, Logan ise sinir bozucu bir karakter. Logan kız kardeşinin daha önceden buraya geldiğini dile getiriyor ve daha sonradan anlıyoruz ki bu yeni iki karakter kayın biraderlermiş. William ise Logan'dan pek hoşlanmıyor gibi.

William, Westworld dünyasına henüz adımını atmadan parktaki androidlerin silahlarının ziyaretçilere zarar vermeyeceğini öğreniyor. Bu da dizi açısından yine oldukça şaşırtıcı bir nokta.

Parkta insan ve androidlerin ayrımını yapmak o kadar zor ki ilerleyen dakikalarda William da bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Her bir androide bir insanmış gözüyle bakıyor.

Diğer bir soru işareti ise şu: William Dolores'ten neden o derece etkilendi? O bakışları eğer ki yakaladıysanız ilerki bölümlerde ikiliye sıkça rastlayacağız demektir.

BERNARD

Gizemli karakterimiz Bernard her an gizemine derinlik katarken bizler de Dr. Ford ile olan ilişkisini merak etmiyor değiliz. Bernard, Dolores'e karşı oldukça ilgili aslında her ne kadar çaktırmamaya çalışsa dahi. Gizemli konuşmalar bizleri daha bir meraklandırıyor. Bernard, Dolores'le olan bu konuşmaları herkesten saklıyor bu da demektir ki bu ikilinin geçmişinde daha da farklı şeyler var bizim bilmediğimiz.

Bernard ise robotlarla duygusal bir bağ içerisinde gibi. Dr. Ford'a diyor ki 'Onları yapmayı bana öğrettin lakin kapatmayı öğretmedin.'.

SİYAHLI ADAM

Bu bölümde Siyahlı Adam'ın 30 küsür yıldır burada olduğunu öğreniyoruz. Bu da demektir ki olayların en başından beri aslında her şeye tanıklık etmiş.

DOLORES VE UYANIŞ

Dolores, babasından yakaladığı o uyanış hissini parkta yaymaya başlıyor yavaş yavaş. Öyle şeyler yapıyor ki bilinç kazandığına inanabiliriz bile neredeyse. Bernard, Dolores'e üstüne basa basa yanlış bir şey yapıp yapmadığını soruyor. Bu da demektir ki Dolores'te gerçekten de köklü değişimler var.

BİLİNÇ KAZANMAYA RAMAK KALAKasabadaki hayat kadınlarından biri olan Maeve Millay sanki biraz değişime uğramış gibi. Rolüne tam konsantre değil ve de düşüncelere dalıyor. Bölüm başında Dolores'in kulağına fısıldadığı Shakespeare dizesi olan 'Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulurlar' sözü Maeve'i birazcık flashback'e zorluyor gibi.

Varoluşsal sancılar çeken Maeve birtakım gerçeklerle yüzleşmeye başlıyor geçmişine dair. Tam da bu sahneler yapay zekanın artık bilinç kazanmaya başladığına dair bir kanıt oluyor.

Bu bölümlük değerlendirmelerimiz bu kadarla sınırlı olsun.

Westworld sezon finali değerlendirmesini zaten yapmıştım fakat bir kaç arkadaş mail yoluyla ulaşarak her bölümün değerlendirmesini istedi. Memnuniyetle karşıladım bunu. 3. bölüm değerlendirmesi ise yakında gelecektir!

Hepinize iyi günler dilerim!

2 yorum:

  1. Güzel yazı olmuş ama sitenizin tasarımını degiştirirseniz bence daha çok kişiye hitap edebilirsiniz.

    Buradan daha iyi bir blogger teması indirebilirsiniz

    YanıtlaSil
  2. Diziyi yeni izledim. 2 günde bitirecek kadar da sevdim. Tavsiye ederim

    YanıtlaSil