28 Ocak 2017 Cumartesi

Karalık Sular - The Shallows 2016
Hepimizin yıllar boyu Gossip Girl dizisinden tanıdığı Blake Lively mükemmel bir film ile bizlere merhaba dedi.

Nancy(Blake Lively) annesini kanser nedeniyle kaybettikten sonra okuduğu bölüm olan Tıp'tan uzaklaşır ve annesi gibi sörf yapmaya başlar. Genç doktor adayı Nancy, annesinin bir zamanlar gittiği ve her zaman için çok beğendiğini dile getirdiği isimsiz sahili bulur ve orada sörf yapmak ister.

İlk başta her şey mükemmeldir. Sörf için uygun dalgalar, güneş, muazzam bir kumsal..

Fakat daha sonradan işin seyri değişir. Bir köpek balığı güzel sörfçü Nancy'ye musallat olur ve Nancy kıyıya yakın bir bölgede, çevresindeki köpek balığıyla mahsur kalır.Şimdi hadi birazcık yorumlayalım...

Filmde oldukça yüksek bir gerilim var. Her dakika daha da tırmanan ve de insanın içini kıpır kıpır edecek cinsten. Bu sebeple de hem konu hem de efektler sizi oldukça içine çekiyor. Başrol oyuncusu Blake Lively ise bu rol için tam anlamıyla biçilmiş kaftan. Sörf eğitimi mi almış yoksa daha önceden tecrübesi mi vardı bilemem ama oldukça müthiş bir performanstı.Ayrıca su altı çekimleri oldukça çekici ve takdire şayan. Bu konuda daha başka filmler de çekilmişti daha önceden. Açık Deniz serisi gibi, Jaws gibi. Onlarla kıyaslayacak olursak Karanlık Sular hepsini toz duman altı eder.

Köpek balığının saldırı sahneleri kesinlikle oldukça profesyoneldi. Özellikle de Nancy'yi köpek balığı ısırırken olan sahne gerçekten olağanüstüydü.

Daha önceden bu türde filmler izlediyseniz tabii ki pek bir şey kazanamayabilirsiniz lakin film çekim kalitesi ve efektler bakımından benzerlerine fark atar.Nancy soğuk bir karakter diyebiliriz. Şu bakımdan: her sahnede resmen doğaya meydan okuyor, korkusuz. Okyanusun kıyısında bir bölgede mahsur kalmış fakat idare etmesini de çok iyi biliyor. Bacağında koskocaman bir yara var fakat bana mısın demeden kolyesini çıkarıp engin tıp bilgileriyle kendi yarasını kendi dikiyor. Sular yükseliyor ve köpek balığı için tamı tamına potansiyel av olmasına rağmen yine de soğukkanlılığını koruyup kıyıya ulaşma adına planlar yapmaya koyuluyor.

Box Office değerlerine bakacak olursak film bütçesi 17 milyon dolarken sadece ilk haftadan dünya çapında 4-5 katı hasılat elde edilmiş. Şu zamana dek olan hasılatı siz hayal edin.

Açıkçası ben filmi beğendim ve sizlere de öneririm. 90 dakikalık muazzam bir aksiyon. Daha önce bu türde izlediğiniz tüm filmlerin karması niteliğinde. Kaliteli her şeyden öte.3 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. izledim ve çok beğendim. lütfen daha sık paylaşım yapınız. önerileriniz için takipteyim.

  YanıtlaSil
 3. 10 yıl önce filan mavi korku adında bir film izlemiştim. İlk görsel bana o filmi hatırlattı...
  Teşekkürler...

  YanıtlaSil