8 Ocak 2017 Pazar

Doctor Who 10. Sezon Noel Özel Bölümü
Upuzun bir aradan sonra Doctor Who mükemmel bir Noel Özel bölümüyle bizlerle!
E hadi o zaman hemencecik başlayalım!Doctor Who 9. sezonda bize muhteşem bir sezon finaliyle veda etmişti. River Song'lu o muhteşem Noel özel bölümü de hepimizi oldukça duygulandırmıştı. Doctor'un ayrılıklar konusunda ne kadar zor durumda kaldığına bir kez daha şahit olmuştuk.

** Bu kısımdan itibaren yazı bol miktarda spolier içerir. **

The Return of Doctor Mysterio

Bu muhteşem 25 Aralık Noel özel bölümünde yeri geldi heyecanlandık, yeri geldi üzüldük, duygulandık. Çok yoğun ve içerik açısından farklı bir bölüm oldu. Film tadında geçti ve ben şahsen 2 kez izledim bu bölümü. O derece çok sevdim.

Oldum olası süper kahraman hikayelerini sevmişimdir. Marvel olsun DC Comics olsun hep yakından takip ettim. Doctor Who bu bölümünde o diyarlardan bir bölüm sundu bizlere.

'Ben o verdiğini hap sanıp yuttum!'

Yine bir çocuk hikayesi ve yine mükemmel dizimiz. Her şey Doctor'un Grant adlı küçük bir çocuğun bir gece odasına misafir olmasıyla başladı. Süper kahraman hayranı olan Grant'ın da dileği imrendiği kahramanlardan biri olmak. Tam da bu noktada Doctor ile tanışıyor. Beraber çatı katına çıkıyorlar ve Doctor, Grant'e tutması için küçük kırmızı bir değerli taş ile çocuk öksürdüğü bir bardak su veriyor.Grant, Doctor'u gerçek bir doktor sandığı için verdiği değerli taşı ilaç niyetine yutuyor ve her şey tam da bu noktada başlıyor. Yeni bir süper kahraman doğuyor: The Ghost.

Grant büyüdükçe güçlerinin farkına varıyor ve kimi zaman dünyayı kurtaran süper kahraman The Ghost olurken kimi zaman da sevdiği kadının bebeğinin bakıcılığını yaptı.

Steven Moffat bu bölümde bizlere Superman hayranı olduğunu bir kere daha gösteriyor. Grant'ın okuduğu çizgi romandan bunu anlayabiliyoruz.

Evrendeki En Yalnız Adam: Doctor

O evrenin en yalnız adamı. Kayıpları oldu her zaman ve bu kayıpları atlatabilmek adına her şeyi zamana bıraktı. Tam da bir zaman lordunun yapması gerektiği gibi. Bu bölümde 24 yıl önce Darillium'da bıraktığımız Doctor az da olsa yaralarını sarmış bir biçimde merhaba diyor bizlere.

River Song'u bırakmak onun açısından oldukça zor oldu lakin o kayıplara alışkın. 24 yıldır Dünya'ya uğramayan Doctor'un bunu neden yaptığını biz gayet iyi anlıyoruz. Moffat'ın vurgusu da apaçık. Bölümün New York'ta geçmesi ise oldukça manidar oldu hepimiz açısından. Çünkü bilindiği üzere Doctor, Amy ve Rory ile burada oldukça trajik bir veda yaşamıştı.

Bir Şeyleri Unutmanın En Kısa Yöntemi Bir Meşgale BulmaktırEvet, Doctor için bu gerçekten de böyle. Birilerinin gidişlerini, ölümünü ya da eski dostlarını, yol arkadaşlarını hatırlayıp acı çekmek yerine kendini Dünya'yı kurtarmaya adıyor Doctor. Yapabileceği en doğru şeyi yapıyor. Rejenerasyon sonucu oluşan her bedende yaşadığı maceraları ve üzüntüleri yüzyıllarca yüreğinde taşımak onun için de çok zor. Bu nedenle yapması gereken tek şey bu.

River Song'un hikayesi bana göre daha tamamlanmadı çünkü çok fazla cevapsız soru bırakıldı. Acaba River Song Darillium sonrası kütüphaneye nasıl ulaştı? Trenzalore sonrası neler yaşandı? Bunlar çok belirsiz. Ama Moffat bu bölümde artık Song'a kesinlikle veda ettiğimizi apaçık vurguladı. Dedi ki 'silin kafanızdaki tüm soru işaretlerini, o yok artık!'.

Daha çok spoiler verip sizleri bu muhteşem heyecandan mahrum bırakmak istemiyorum ama mükemmel bir bölümdü gerçekten. Zengin kesime yapılan dokundurmalar olsun, insanların doyumsuzluğu olsun... Çok harika bir bölümdü.

Muhakkak izleyiniz!

Doctor Who 1 yıllık koskoca aranın ardından tüm hızıyla devam edecek!


2 yorum:

 1. Hatırlatmanız çok iyi oldu, anlatımınız da harika, artık takipteyim bize de bekleriz
  http://hedefbodrum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Ben de hemencecik takibe aldım :)

   İyi yazmalar!

   Sil