29 Aralık 2016 Perşembe

Westworld Sezon Finali İncelemesi

Westworld sezon finaliyle bizler 2018'e dek veda ederken izleyici kitlesine dopdolu bir sezon finaliyle büyük bir şok yaşattı.Hemencecik bölüm değerlendirmesine başlamalıyız. Üstte play tuşuna basarak başlangıç müziğinin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

*** Bu kısımdan itibaren yazı yoğun bir biçimde spoiler içermektedir.***

90 dakikalık müthiş bir serüvenle karşıladı bizleri Westworld. Karmaşık olay örgüsü ve kimi zaman zihnimizde geç de olsa yerine oturan taşlar bizleri büyük bir bilinmezliğe sürükledi.

Mükemmel bir kurgu her zaman için zaman alacaktır. Kimi zaman tek bir yaprağın düşüşü dahi olay örgüsünü değiştirebilecekken Westworld bu konuda sınırsız bir dünya. İyi bir hikayeden zevk almak için olay örgüsüne katılan tüm karakterler, yaratıcıdan mükemmel bir deneyim bekler. İyi bir hikaye, mükemmel bir kurgu için kimi zaman araç, kimi zaman ise araç olursunuz. Asıl önemli olan ise hikayenin planlanan sona ulaşabilmesidir.

Dr. Robert Ford
Anthony Hopkins içi Ford karakteri tam olarak biçilmiş kaftandı. Hopkins, Robert Ford'u oynamadı, yaşadı. Westworld'ün tanrısı olarak izlediğimiz Dr. Ford, son bölümde tüm benliğiyle karşımızdaydı. Bizlere bir tanrının ilk olarak yükselişini gösterdi. Ardından ise tanrının kendini zirveden aşağı bırakışını.

Dr. Ford dizinin başından beri istikrarlı bir karakter oldu. Adımlarını teker teker planlayarak attı. Tek bir amacı vardı: Mükemmel kurgusunu gerçekleştirebilmek. Bunu da bedeller ödeyerek gerçekleştirdi. En ağır bedeli ise canıyla ödedi.

Kurul Dr. Ford'dan kurtulmadan önce Ford onlara muazzam bir deneyim yaşattı aslına bakarsak. Westworld'ün esas tehlikelerini en ön sıralardan izletti. Ford'dan öylesine kurtulmak kurul için asla kolay olmadı.Ford'un hikayesi Dolores'in son yolculuğundan başlayaraktan Meave'in parktan kaçışına dek uzuyor aslında. Bu kurgu öylesine muazzam detaylarla ilerliyor ki, sırf Westworld sakinleri değil, izleyiciler de farkına varmadan kurgunun bir parçası haline geliyor.

Aslında ilk bölümden itibaren Dr. Ford'un yeni hikayesinin seyircileriydik biz. Finali de kendi tasarladı, finalden sonra süregelen yepyeni başlangıcı da...

Ford ve Arnold'ın Arasında Geçenler

Ford en sonunda Arnold'a neler olduğunu anlamamıza bir nebze de olsa yardımcı oldu.

Oğlu Charlie'nin ölümünün ardından yapay zekanın sınırlarını zorlayarak Dolores'i yaratıyor Arnold. Ona ayrı bir ilgi gösteriyor ve Dolores ile yaratıcısı Arnold'ın ilişkisi gerçekten muazzam işlenmişti. Dolores, Arnold için tam anlamıyla bir dönüm noktası olacak. Bir robottan daha fazlası...

Arnold oğlunun oyuncaklarından ilham alarak bir labirent oluşturuyor ve bu labirenti çözmek Dolores'in varoluş imtihanı. Eğer ki Dolores labirenti çözecek olursa bu bilinç kazandığı anlamına gelecek. Bunun anlamı Arnold için oldukça fazla. Zira bilinç ona göre bir robotu insana çevirebilecek yegane faktör.Dolores yaratıcısının kendinden beklediği gibi labirenti çözüyor. Bunun üzerine Arnold, Ford'a parkı açamayacaklarını söylüyor. Aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle işini garantiye almak isteyen Arnold, Dolores'ten parkı yok etmesini ve ardından da yaratıcısı Arnold'ı öldürmesini istiyor. Lakin bu ölüm her şey için esas başlangıç oluyor. Arnold'ın ideallerine açılan bir kapı oluyor.

Arnold'ın ölümüyle derin bir yasa boğuluyor Ford. Bernard ile olan konuşmalarında dahi eski dostuna duyduğu hasreti içten içe hissettiriyor. Dolores'e karşı ise içinde tanımlanamaz bir öfke var. Bunu birkaç bölüm öncesinde Dolores'e ''Biz arkadaş değiliz.'' demesinden anlıyoruz.

Arnold her ne kadar robotları kurtarmak istese de bir türlü çözüme erişemiyordu lakin Ford robotları nasıl kurtaracağını oldukça iyi biliyordu.

Ford 35 yılını harcadı bunun için. Çünkü henüz yeterince tecrübe edinememiş robotların insanlara karşı yapılacak olası bir ayaklanmada en ufak bir şansı yoktu. Bu sebeple Ford, 35 yılını bu işe harcadı ama anlaşılan o ki yine de bu süre yeterli değil. Ne olursa olsun bu amaç için yola çıkan Ford, Arnold'ın 35 yıl öncesinde Dolores'e yaptığı o mükemmel güncellemeyi dizinin başında diğer robotlara da yaparak olası bir devrimi başlatmış oldu.

DOLORES VE WYATT ARASINDAKİ BAĞLANTI


Ford da tıpkı Arnold gibi bile bile kendi ölümüne ilerledi. Dolores'in onu öldürmesinden bahsediyorum. Evet, Dolores Ford'u öldürdü. Lakin öncesinde Ford bunu tam anlamıyla bir görsel şova çevirmeyi ihmal etmedi. Planlı bir biçimde ilerledi ve ölürken bir çok insanı da yanında götürdü.

Dolores bir kez labirentin merkezine ulaşmıştı. Bugüne dek içten ona seslenen 2. kişinin aslında kendisi olduğunu öğrenince bu sefer gerçekten bilinci ile yüzleşti. En ağır kısmı da buydu belki de. Nefretini bu sefer ''ötekileri'' öldürmek amacıyla kullandı.

Dolores'in alt bilincine yüklenen Wyatt ise Dolores'i saldırgan bir hale sürüklemekte. Koduyla tamamıyla çelişen bir biçimde ölüm saçması da bunun göstergesi. Yani Wyatt, Dolores'in bilincinden bir parça haline geliyor. Wyatt aslında Doleres'in alt kişiliği.

Bizlere gösterilenin aksine Ford'un asıl hikayesi Dolores ve Teddy'nin sunduğu şov olmadı asla. Orada ölen Ford'du ve Ford bununla birlikte robotlar ve insanlar arasındaki mücadeleyi başlatmış oldu.

WILLIAM VE SEÇİMLERİ

En çarpıcı değişimi William yaşadı dizide kuşkusuz. Çekingen ve ahlaki değerleri üst düzey olan o adam zamanla kötü bir kişiliğe büründü. Hayatının en güzel dönemi olan 30 yılını bu derece acımasız bir şekilde parka adayan William için hayat oldukça acımasız davrandı. William aslında Ford'un kurbanı oldu.

Evet, Siyahlı Adam'ın yani William'ın 30 yılı bir madde bağımlısı gibi Dolores'in peşinde geçiyor.

Bunu anlamasına rağmen asla parka gelmekten vazgeçmedi William. Zamanla tüm insani duygularını da kaybetti. Labirent'i keşfetse dahi boşa geçen 30 yılı suratına tokat misali çarpıyor.

Depoda öylece duran robotların harekete geçmesini ve insanlara karşı harekete geçmesini William büyük bir mutlulukla karşılıyor. Sonunda istediği oyun ona sunuluyor.

MEAVE 
Meave'in Delos'tan ayrılamayacağı aslında Bernard ile gerçekleşen konuşmasından belliydi.

Lakin Felix'in, Meave'e çocuğunun koordinatlarını vermesi bana bir nebzede olsa planlanmış gibi geldi. Felix bir ihtimal robot olabilir. Ford'un yeni piyonu da olabilir.

KURGULAR KURGULAR
En son sahnede gördüğümüz Ford'un ölümü belki de hepimizi yanıltmak içindi. Ben Ford'un kendi robotunu yaptığını ve sahaya sürdüğünü düşünüyorum. Çünkü Ford hırslı bir karakter. Tam böyle bir noktada pes edecek bir tipleme değil.

Ford'un son lafı şu şekildeydi: ''Mozart, Beethoven ve Chopin ölmediler. Sadece müziğe dönüştüler.''.

Sanki burada inceden bir dokundurma var gibi.

90 dakikalık bu maraton tam anlamıyla film tadında geçti.

Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulurlar.

Şimdilik bu kadar diyorum lakin teorileri değerlendirdikçe sizlere sunmaya devam edeceğim sevgili dostlarım. Çok değerli takipçim Belis mail yoluyla bölümlerin hepsinin değerlendirmesini yapıp yapamayacağımı sordu. Tabii ki kabul ettim ve bu yazıdan sonra başlamayı düşünüyorum. 1. bölümü zaten değerlendirmiştim ama 2. den başlayarak devam edeceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder