31 Aralık 2016 Cumartesi

The Walking Dead Reytinglerinin Düşüş Nedeni
Herkese merhabalar. Yeni yıl arefesinde gelin hep beraber The Walking Dead hakkında beyin fırtınası yapalım.


The Walking Dead'de kan kaybının sebebi ne?

7. sezon başlangıcı her birimizin bildiği üzere üzücü ve şok edici olmuştu. Reytinglerinin iyi olduğunu da belirtmiştim 1. bölümün. Evet, 1. bölümde dizinin reytingleri oldukça iyiydi. 17 milyon kişi eş zamanlı olarak ekranlar başındaydı. Hatta AMC'de bölümün hemen ardından The Talking Dead yayınlanmıştı(The Talking Dead bölüm genellikle bölüm sonrası yayınlanan Beyaz Show tarzı bir eğlence programı ve bu programda bölüm oyuncuları konuk oluyor.).

The Talking Dead koskocaman açık bir alanda gerçekleşti. Hatta o gün aşırı yağmur olmasına rağmen dizi severler orada kalıp anın tadını çıkardı. Tabii, malumunuz Glenn ve Abraham odak noktasındaydı. Glenn için özel bir video yapılmıştı 1. sezondan 7. sezona dek gerçekleşen tüm olaylarla ilgili. Duygusal anlar oldukça etkileyiciydi.

The Talking Dead reytingleri de muhteşemdi. Negan'ın da programda olması ayrı bir hava katmıştı.

Ama gel gör ki sonraki bölümler hüsran.

Şimdi biraz yavaşlayalım.Evet, Glenn ve Abraham öldü. Glenn fanları çok çok fazla. Bunu Glenn'in instagram sayfasındaki yorumlardan anlayabilirsiniz. Bu nedenle fanlar hayal kırıklığına uğradı. Glenn ne badireler atlattı. Kuyuya düştü, işkence gördü, salgına yakalandı ve de en beteri Nicholas sebebiyle yüzlerce zombinin arasında kaldı. Yine de kurtuldu. Glenn bu şekilde aradan çıkarılamaz diye düşünen bir tek ben değilimdir eminim ki. Böylesine acımasızca bir ölümü hak etmedi.

7. sezonun ilk bölümdeki yoğun şiddet içeren sahneler de bir nebze tepki çekti ve seyirciyi uzaklaştırdı tabi.

Ardından o kadar çok karakter girdi ki diziye, kopukluk oluşmaya başladı. Birine alışmadan bir diğeri geldi. Negan'ı tam çözemeden Ezekiel geldi mesela. Sonra ormanın derinliklerindeki şu grup var. Tabi Negan'ın maşası Gregory unutulmamalı.

Tüm karakterleri bir kaç bölümde peşi sıra önümüze serdiler ve kaçınılmaz bir durgunluk başladı dizide. Bu da reytinglerde yaşanan kay kaybı için bir diğer büyük neden.

Dizi reytingleri 17 milyondan 11 milyona düştü tüm bu sebeplerden ötürü.

Duruma bir de şu açıdan bakmanızı istiyorum.

Dizideki Vali zamanlarını hatırlayın. Belki izlemeyenler de olabilir bu sebeple minicik bir özet geçmeyi borç bilirim.

Pliph Blake, daha çok bilinen lakabıyla Vali Woodbury adlı bir kampın lideri. Sezon 3 ve sezon 4 boyunca Rick ve tayfasının korkulu rüyası haline gelmişti. Ofisinin özel bir bölümünde zombiye dönüşen küçük kızını besleyen bir tipti. Rick ve tayfası bu zamanlarda hapishanede kalıyordu ve bunu öğrenen Vali Rick'e karşı büyük bir savaş başlattı.

Şimdi asıl anlatmak istediğim yere gelmek istiyorum. Vali ve onun ordusu da diziye bir anda sokulsa da dizide asla bir kopukluk oluşturmadılar. Çünkü ardından başka bir grup gelmedi ve senaryoyu yedire yedire işlediler. Hatta dizinin reytingleri bu dönem içerisinde zirve yaptı. Ben defalarca izleyebilirim o dönemleri. O derece iyiydi.

Yapılması gerekilen de bence zaten buydu.

RICK Vali zamanlarındaki Rick'e bakacak olursak oldukça ciddi ve işinin bilincinde bir lider ile karşılaşıyoruz. Fakat son sezonda bu Rick'ten eser yok. Kendine anca son bölümde gelebildi. Seyirci de haliyle Negan'ın köpeği gibi tasmalı bir Rick'e tepki olarak izlemeyi bırakmış olabilir.

Rick'in kendine gelebilmesi için her seferinde daha büyük bir felaket gerekiyor. Bunu gayet iyi anladık.

Son olarak...

Umuyorum ki sezon yarısından itibaren artık hayal kırıklığı yaşamayız.

Hepinizin yeni yılnı kutlarım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder