29 Aralık 2016 Perşembe

The Walking Dead 7. Sezon 8. Bölüm İncelemesi


The Walking Dead hazır sezon arasına girmişken bizlere de değerlendirmesini yapmak düşer.
7. Sezon 8. Bölüm - Hearts Still Beating.***Yazı bu kısımdan itibaren yoğun bir şekilde Spoiler içerir.***

Aslına bakarsanız bu bölümde biz dizi severlere göre pek hareketli değildi. Sadece dengelerin değişmesini izlediğimiz bir bölüm oldu.

Daryl'in kaçış anı oldukça spontane ve şok edici oldu hepimiz için. Kim yardım etti, neden etti, amacı neydi? İlk başta hepsi de belirsizdi. Daha sonradan Jesus tam bir kurtarıcı rolüne bürünerek Darly'i tüm karmaşa ve felaketin arasından söküp aldı. Bu sahne açıkçası beni bu sezon en sevindiren sahne oldu.

Kaçış sahnesi boyunca her an diken üstünde hissettim. Malum, benzeri bir kaç bölüm öncesinde de yaşanınca pek hoş sonuçlar yaşanmamıştı ve Daryl oldukça zarar görmüştü. Korktuğum olmadı ve en nihayetinde Daryl o fare yuvasından, esaretten kurtuldu.

Kaçış sahnesinde kırılma noktası Daryl'in Fat Joey'i acımasızca öldürmesi oldu. Sanki eski dostu Glenn'in acısını çıkarırcasına öldürdü adamı. Çok öfke dolu bir sahneydi bana göre. Fat Joey'in üstünden Rick'in silahının çıkması da Daryl'in haklılığını kanıtlar nitelikteydi.

YAŞAM MÜCADELESİ: GÜÇLÜ OLAN KAZANIRAslına bakarsanız bu başlık The Walking Dead'in özeti niteliğinde. Hatta öyle ki bu realiteyi 7. sezon başından beri iliklerimize kadar hissettik. Yeni dünya kurallarına ve güçlünün egemen olmasına alışmak zorunda kalan mücadeleciler.

Rick her ne kadar liderlik vasfını bu sezon henüz gösteremese dahi Negan bunu büyük bir ustalıkla gösterdi ve insanların aslında 'ölü'lerden daha tehlikeli olduğunu bize anbean hissettirdi.

Şimdi gelelim Spencer'a.

Amacı yeni kukla Gregory olmak olan Spencer haddini aştı fazlasıyla. Aslında Negan otoritesini vurgulamak amacıyla büyük bir şov yaparak öldürdü Spencer'ı.

Aman, hemen hızlıca geçmeyelim bu kısım önemli. Spencer elinde bir şişe içkisiyle çaldı Negan'ın kapısını. İlk güzel güzel konuştular ve sonra da Bilardo faslına geçtiler. Negan mutlu. Arada ufak ufak laf atmalar falan. Sonra yürek yemiş Spencer, Rick'in liderliğinden yakınmaya başladı.

Negan ise hemen bunun ardından öfkelenerek karnını pardon ama deşti.

Aslında buradan şunu tekrar anladık ki Negan'ın kafa yapısı çok değişik. Ruh hali de. Her ne kadar gaddar olsa da bildiği ahlak çerçevesinden ödün vermiyor ve kışkırtmaya da asla gelmiyor. Rick ile arasını bozmaya çalışana da haddini bildirmekten geri kalmıyor.

ROSITA

Bölümün kırılma noktalarından biri olan karakter. Eugene'e el yapımı mermi hazırlatan Rosita en sonunda mermiyi kullandı fakat, ıska.

Mermi Negan'a değil de biricik sopası Lucille'e isabet etti. Negan küplere bindi. Sonuç olarak mermi yapabilmek gibi usta bir yeteneğe sahip olan Eugene yeni esir olarak Negan'ın kampına doğru yol aldı.

CAROL

Sezon boyunca bir atraksiyonuna şahit olmadığımız Carol, her felaketten habersiz küçük yuvasında yaşamaya devam ediyor. Ben Carol'ın kurabiye yaparken aynı anda adam öldüren o hasta ruh haline geri dönmesi taraftarıyım. Her ne kadar çok şey yaşamış olsa da artık lütfen kendine gelsin.

MICHONNE

Evet, normalde dizinin bir bölümünde bu kadar çok karaktere denk gelmiyoruz esas tayfadan. Herkes kendi köşesine çekiliyor ve bölüm boyunca malumunuz bir grup işleniyor. O yüzden hepsini tek bölümde yakalamışken teker teker işleyesim geldi.

Michonne en başından beri Maggie ile beraber mücadele etme taraftarı oldu. Michonne bu bölümün en kararlı karakteriydi.

''Kalbimiz hala atıyorsa bunun bir anlamı olmalı.''

Michonne'un bu lafı Rick'i kendine getiren en önemli faktörlerden biri geldi. Michonne bölüm sonunda Rick'le konuşmasında gerçekten de Rick'in kalbine dokundu. Bizim de zaten en başından beri beklediğimiz bu şekilde gerçekleşmiş oldu.

BULUŞMAEn sonunda Rick kendine geldi ve Hilltop ile görüşmeye gitti. Hilltop kulesinde gözetlemeci olan Maggie, eski ekibinin gelişiyle beraber oldukça duygusal anlar yaşadı tabi. Jesus da Darly'i kurtarınca grup tekrar bu noktada bir araya gelmiş oldu.

Hatırlarsanız ilk bölümde Abraham'in Negan tarafından katledilmesinin ardından Darly buna çok büyük bir tepki göstermişti. Ardından ise Negan buna sinirlenmişti ve Glenn'in ölüm sebebi de bu sinirdi.

Yani demeye çalıştığım şu ki; Glenn'in ölümüne neden olan faktörlerden biri her ne kadar istemeyerek olsa da Daryl idi. Ben bu sebeple Maggie ile Daryl'in buluşma anını görmek isterdim. Bilmiyorum sizin fikriniz ne bu konuda tabi.

Rick sonunda kendine geldi ve asıl aksiyon bundan sonra kendini gösterecek.Yeni sezon 12 Şubat'ta başlayacaktır, Bir sonraki değerlendirmede görüşmek üzere! 


2 yorum:

  1. bende bu dizinin sıkı takipçisiyim tespitleriniz çok doğru yeni bölümü iple çekiyorum özellikle birleşip neler yapacaklarını çok merak ediyorum...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sıkı takibiniz için çok teşekkür ederim :) eğer ki bir şekilde spoilerlardan haberdar olursam yeni bir yazı yazacağım :) lütfen takipte kalınız ^^

      Sil