13 Kasım 2016 Pazar

Leonard Cohen'a Veda
Kanadalı ünlü müzisyen Leonard Cohen, 7 Kasım'da bizleri kedere boğdu.

Müzikleriyle içimizi ısıtan biricik sanatçıydı o. Şahsen hep dinlemiş ve sevmişimdir. Mükemmel bir albümü bizlere miras bırakarak göçtü bu dünyadan ansızın...

İlk olarak 11 Kasım'da duyuruldu ölümü. 10 Kasım'da öldü dediler. Fakat sonra öğrendik ki bu güzel adam daha da erken veda etmiş bizlere: 7 Kasım.

Bu kadar hüzün kasım ayı için sizce de fazla değil mi?

Facebook official hesabından duyuruldu ölümü. Gerisi hüzün.

Cohen, 82 yaşında dünyaya gözlerini yumdu. En son ''The New Yorker'' dergisine verdiği demeçte 'Ölmeye hazırım. Umuyorum ki bu dediğim sizler tarafından rahatsız edici bulunmamıştır. Çünkü benim için durum bu...' demişti.

Ölüm nedenine dair hiçbir açıklama yok, yapılmadı. Ama ölümü zaten bekleyen biriydi kendi dediği gibi. Son albümünde de bunu şarkılarında dile getirmişti. Huzurluydu en azından. Dünya telaşından arınmıştı belki de çok uzun zaman öncesinde.

Yahudi geleneklerine uygun bir biçimde doğduğu yer olan Montreal'de toprağa verildi. En son, 14. albümü olan 'You Wanted It Darker' geçtiğimiz ay piyasaya sürülmüştü henüz.

Duygusal bir adamdı Cohen. Müziğin hakkını yüreğiyle veren usta bir müzisyendi. Lösemi sonucu hayata gözlerini yummuş olan sevgilisi Marianne Ihlen'e karşı hep bir özlem vardı içinde. Sevgilisinin yokluğunun verdiği ağırlığı yüreğinde taşımıştı uzunca bir müddet. Bu hüzün şarkılarına sıçramış ve şarkıları da bu hüzünle yıllanmıştı usta sanatçının. Sessizliğindeki çığlıklar kimi zaman yazdığı satılarla hayat bulmuştu.

Sevgilisi Marianne'ye yazdığı son mektubuna ''Hoşçakal eski dost, sonsuz aşk, yakında görüşürüz.'' satırlarıyla son vermişti. Özlemini bu şekilde dile getirmişti ona karşı. Marianne onun için 'Sonsuz Aşk'ı ifade ediyordu.

Leonard Cohen'ın müziklerinde insana verdiği his tamamen ayrıcalıklıdır. Onun yorumları, yaşanmışlıkları ve üslubu bambaşkadır. Sahnede duruşu ve duygu dolu ses tonu onun dışındaki her sanatçının harcı değildir.

Benim için çok üzücü oldu bu ölüm. Müzik dünyasında ''müzik yapan'' esas insanlar bir bir veda ediyor. Aklıma hemen Eric Clapton geldi nedensizce... Dedim ki ''bari ona bir şey olmasa, o mahrum bırakmasa bizi kendinden.''Müziği duyguyla, hissederek yapan insanlar o kadar az ki günümüzde. Bu kayıp bunu bir kez daha hatırlattı. Ölümünü duyduğum an hemencecik yazamadım bu yazıyı. Toparlamam zaman aldı. Sanıyorsun ki sevdiğin sanatçı bir ömür hayatta olacak. İmkan veremiyorsun ölümlerine. Ama öyle değil maalesef ki... Anca toparlandım da yazdım bu yazıyı gecenin bir yarısı onun şarkılarını dinleye dinleye...

Huzur içinde yat koca yürekli adam. Bize ardında duygularınla harmanladığın müziğini bıraktığın için ayrıca minnettarız sana.

İşte birbirinden değerli bir kaç parçası...


6 yorum:

 1. Çok severim müziklerini.. Herkes kitapçılarda, mağazalarda başka bir yerlerde muhakkak duymuştur :) Bu yazı için çok teşekkürler. Başımız sağolsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok özledim şimdiden...

   Çok teşekkür ederim bu değerli yorumun için <3

   Sil
 2. Gerçekten böyle değerli insanlara dünyanın ihtiyacı var. Umarım yaşadıklarının karşılıklarını güzel alacaktır.

  YanıtlaSil
 3. Dolgun sesiyle çok büyük yetenekti. Dance me to the end of love şarkısını zaten bilmeyen yoktur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok büyük bir yetenekti. Değerli bir insandı...

   Sil