5 Kasım 2016 Cumartesi

Fear The Walking Dead 2. Sezon Hakkında
Acaba beklentileri karşıladılar mı?
Herkese merhabalar!

Fear The Walking Dead'i The Walking Dead sezon arasındayken çerez niyetine izledik ama acaba onlar beklentiyi karşılayabildiler mi?

Öncelikle dizi ilk sezonunda oldukça enteresan bir biçimde başlamıştı. Abigail adlı tekne ile okyanusta bir oradan bir oraya savrulan ekibimiz, karadan sonra denizde mücadelenin nasıl olduğu hakkında bize örnekler verdi. Bu noktada dizi öylesine hoşuma gitmişti ki anlatamam.

KARAKTERLER ÇOK PASİF

Evet, kesinlikle doğru. Karakterler çok pasif ve hala kendilerini normal dünya düzeninde sayıyorlar. Durumun ciddiyetini kavrayamamış gibi bir halleri var. Özellikle Travis ve oğlu Chris bıkkınlık getirdi.

Her bölümde bitmek bilmez dertleri, Chris'in ergenlikleri...

Alicia ve Nick'de gerçekten potansiyel var ama şu baba oğul ikilisi o kadar çıkmaza sokuyor ki hikayeyi anlatamam. İkisinde de 'ben bilirim' havaları.

E, Nick bunu fark edip uzaklaşmadı mı zaten bu gruptan? Kendi yaşam mücadelesini vermeye başladı. Maddison ise tabii ki her zamanki gibi Nick'i bıraktı.

Maddison da tam oturamamış bir karakter. Alicia yanında olmasına rağmen sürekli farklı bir arayış içerisinde. Alicia'nın hayatını tehlikeye atma pahasına Travis'in peşinden gidiyor. Aslında 2. sezonun 14. bölümünde Chris'in ölmesi beni pek üzdü diyemem çünkü hikayeyi berbat bir hale sokuyordu. Psikolojisi bozuk ve ergenliğinin zirvesindeki bu karakter sezon boyu dizi gündemini mahvetti ve ardından da su testisi su yolunda kırılır misali bizlere veda etti.

Dizi boyunca tek bir kararı tam isabet olmamış bu karaktere veda etmek bana kalırsa senaristin en doğru kararıydı. Ah bir de Travis yeni dünya düzenini kabul edip bir şekilde yolunu şekillendirse...

ÇEKİM MEKANLARI

Bu sezon çekim mekanları ideale yakındı bana kalırsa. Meksika iyi bir seçim olmuş diyebilirim. Okyanusa kıyısı olan kurak bir bölgede bu mücadeleye tanık olmak gerçekten de hoş oldu. Onun dışında grubun konaklama bölgeleri enfesti. Okyanus kıyısında bir kulübe, oldukça lüks bir çiftlik, kurak bir arazi, otel, Nick'in bulunduğu kamp...

SEZAR'IN HAKKI SEZAR'A...

Dediğim gibi Nick ve Alicia gerçekten bu rol için biçilmiş kaftan gibiler. Ofelia da babsının ölümü ardından kendine geldi ve onda da potansiyel var. Ama gel gör ki, Maddison ve Travis orta yaş bunalımında mıdır nedir hala sorumluluk sahibi değiller gibi. Victor'a gelirsek bize zombi istilasının faklı yüzlerini doruklarında yaşatan bir karakter oldu. O da iyi lakin bir miktar ön plana çıkması gerek. 

-SPOILER-

Ayrıca sezon finalinde Victor'ın otelde kalmayı tercih etmesi beni oldukça düşündürttü. Nedeni ne olabilir acaba? (Bulursam editlerim kesinlikle)

-SPOILER-

Çekim mekanları oldukça güzel bence. Ayrıca Nick'in gruptan ayrılıp bir kampla hareket etmesi diziye daha bir yoğunluk kattı. Farklı hayatta kalma biçimlerine şahit olduk. Dizide inancın tek başına yeterli olmadığı defalarca yansıtıldı.

Nick'in bulunduğu kampın lideri Alejandro daha önceden bir virüslü tarafından ısırıldığını lakin tanrı inancının onu hayatta tuttuğunu iddia ederek insanları bir arada tutan biri. Virüslülerden korkmamaları gerektiğini söylüyor halkına defalarca ve tanrının onlarla olduğunu dile getiriyor.

2. sezonun 14. bölümünde ısırılıyor kampın içinde ve dönüşmeye başlıyor. 

Biz de böylelikle bir karakterin daha yok oluşuna şahit oluyoruz.

KUZEYDEKİ SIĞINMA KAMPI

Nick ve grubu sığınma kampına hareket ederken aynı zamanda Maddison, Travis ve Alicia ölmek üzere olan Alejandro'yu bulup ondan Rick'in yerini öğreniyorlar. Rick ve grubu ise saldırıya uğruyor ve zor durumdalar.

3. sezonun ilk bölümü Maddison'ın oğlunun peşine düşmesiyle başlayacak. 

Ayrıca umuyorum ki dizi biraz hareketlenir ve yeni karakterler eklenir. Travis ve Maddison duruma alışabilirse oldukça güzel ilerleyebilir her şey. Ben ümitliyim onlar hakkında.

The Walking Dead'i ilk zamanlardan beri günü gününe takip ettim. Carol bu dizide kocasından şiddet gören oldukça pasif bir karakterdi. Daha sonrasında ise dizideki en kaliteli karakterlerden biri haline geldi ve bu tamı tamına 4 sezon kadar sürdü. 

Anlatmaya çalıştığım şu ki: ne kadar pasif olurlarsa olsunlar karakterlerin rolü tamamen sırtlamaları sadece tek bir olaya bakar. Carol'da olduğu gibi.

THE WALKING DEAD'İN YOKLUĞUNDA

Dizi esas versiyonunun yokluğunda iş görür cinsten ama asla asıl olanan yerini tutamaz. Umarım senaryo daha akıcı ve karakterler daha makul olurlar.

Öneririm, dizi yokluğunda iseniz gayet güzel gidebilir. Öneririm.

3. sezon The Walking Dead'in sezon finalinin hemen ardından başlayacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder