27 Kasım 2016 Pazar

Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar İnceleme
Oscar ödüllü yetenekli oyuncu Eddie Redmayne, Harry Potter ruhunu diriltmeye geldi!

Ayın 18'inde vizyona giren yeni Rowling mucizesi bu filme gelin detaylıca bir göz atalım.

Efsane açılış müziğiyle mükemmel gidebilir.


Filmin Harry Potter evreninde geçtiğini o kadar hissediyorsunuz ki ruhunuz Harry Potter'dan sonra duyduğunuz büyü özlemini gidermeye başlıyor hemencecik. Ama tabii ki hikaye oldukça farklı. Bambaşka bir seri. Mesela Harry Potter'da Harry ve dostlarının çocukluğuna ve gelişim çağlarına da şahitlik etmiştik. Her birinin nasıl profesyonel büyücüler haline geldiklerine 8 film boyunca tanıklık etmiştik. Bu filmde ise Rowling, bizleri direkt olarak yeni büyü aleminin içine sürüklemiş, iyi de yapmış.

''Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?'' aslında asıl seri olan Harry Potter'da Hogwarts'ta okutulan bir ders kitabıydı. Aslında bu kitap oldukça ilginçti bir bakıma. Kısacıktı. 5 film bu kitaptan nasıl çıkabilir diye düşünmedim de değil hani. Ayrıca David Yates bana kalırsa yönetmenlik konusunda pek de başarılı ve yeterli değildi. Ama sonradan öğrendik ki Rowling ipleri eline almış. Kitaptan yola çıkarak, kitaba bağlı kalmakla birlikte senaryoyu büsbütün yeniden düzenlemiş. Amerika'daki büyü okuluna kadar her şey bir güzel planlanmış. Yani film emin ellerde. 😄Aslına bakarsanız filmde yaş sınırı Harry Potter'a oranla biraz artmış. Özellikle 3 boyutlu versiyonda çok sevgili küçüklerimiz bir nebze korkabilir. Kahramanımız Newt'in canavarlarla olan mücadelesi kimi sahnelerde bizleri hop oturup hop kaldırdı. Ayrıca canavarlara da çizim ve özellikleri düşünülecek olursa bayağı bir vakit harcanmış. Büyük bir emek var ortada. Rengarenk bir canavar alemi büyü ile bize göz kırpınca gerçekten muazzam bir yapım olmuş.

Ben biraz hazır yakalamışken Eddie Redmayne ve canlandırdığı karakter Newt Scamander hakkında ufak tefek fikirlerimi sunmak ve bilgi vermek istiyorum. Öncelikle Eddie yine farkını ortaya koymuş. Her yıl mükemmel bir performans ile bu sektörde olmak gerçekten her oyuncunun harcı değildir.

Sene 2015 - Her Şeyin Teorisi(En iyi erkek oyuncu Oscar'ını kazandı).
Sene 2016 - Danimarkalı Kız(En iyi erkek oyuncu Oscar'ına adaylığı vardı).
Sene 2016 - Fantastik Canavarlar.

Bunlar gerçekten muazzam başarılar. Ayrıca izlemeyenler için yukarıdaki filmleri kesinlikle tavsiye ederim.

Şimdi gelelim canlandırdığı karakter olan Newt'e...

Newt Scamander tüm yaşamını fantastik canavarlara adamış ve mevzu bu canavarlar olunca dünyayı gözü görmeyen bir karakter. Aşırı derecede bilgili ve donanımlı, üst düzey bir büyücü. Fakat insanlarla iletişim konusunda bir nebze zayıf gibi. Sürekli göz temasından kaçınıyor.

Filmin genel havası merak uyandırıcı ve karanlık. Konu filme sindire sindire işlenmiş ve bu da hikayede kopukluk yaratmadığı için izleyicilere mükemmel bir deneyim kazandırıyor.

Bundan sonrası spoiler içerir aman dikkat!

Şimdi de birazcık spoiler ile filmin kazanını kaynatma vakti.Newt Scamander filmden öğrendiğimiz kadarıyla Hogwarts'tan Hogwarts'tan bir sebeple atılmış olan başarılı bir büyücü. Asıl adı Newton Artemis Fido Scamander. 1897 doğumlu ünlü bir büyüzoolog ve malum kitabın yazarı. Hogwarts'tan sonra Sihir Bakanlığı'na katılmış ve çok sevdiği canavarlar hakkında bir kitap yazmaya koyulmuştur.

Şimdi biraz daha derine inelim.

Ayrıca filmde Dumbledore'un Newt'i çok sevdiğini öğrendik. Dumbledore adı geçince filmde zihinlerde tek bir soru canlandı. Filmde Grindelwald'u gördük, e Dumbledore'dan da bahsedildi. Acaba biz bu ikilinin çatışmasına serinin ilerleyen filmlerinde tanıklık edecek miyiz?

Harry Potter serisinden biliyoruz ki Dumbledore, Grindelward'u yenen kişiydi. Ayrıca Voldemort da Dumbledore'u yenen kişiydi. Bakalım tüm bu olaylar nasıl işlenecek, ya da işlenecek mi?

İşte en şok edici kısma geldik!

Bir önceki Fantastik Canavarlar yazımda Johnny Depp'in kesin olarak 2. filmin kadrosunda olduğunu fakat 1. filmde de onu görebileceğimizi belirtmiştim. Öyle de oldu, gördük. Collin Farrell oyunculuk makamını Johnny Depp'e bırakarak bizlere veda etti. Depp, Grindelward karakterine can verecek kişi oldu. Malumunuz Johnny Depp kılıktan kılığa girer her filmde ve asil duruşu vardır. Burada da öyle olmuş. Beyazlar içinde çıktı karşımıza.

Kimisi Depp için Farrell'ın rolünü çaldığını dile getirmekte fakat ben buna katılmıyorum. Rowling'in bir bildiği vardır diyorum. Senaryonun işleyişi açısından farklı bir kılıkta kamuflaj gerekti belki de. Pek kurcalamayacağım bu meseleyi çünkü nedeni muhakkak ki ortaya çıkacaktır.Evet, son sahnede Obscurus patladı. Fakat her ne kadar patlamış olsa da küçük bir parçası gökyüzüne doğru yükseldi. Bu da demektir ki biz Erza Miller'ı 2. filmde de göreceğiz gibi.

Filmin müzikleri ve buram buram kasvetli havası oldukça ideal ve mükemmel olmuş. Harry Potter'ın orijinal müziğini duymak da oldukça duygulandırdı ayrıca.

Mükemmel efektlere de değinmeden edemeyeceğim. Ben filmi 3 boyutlu izledim ve koca koca binaların, köprülerin yıkılıp tekrardan birleşme sahneleri, efektler mükemmeldi. Filmin kendine has mükemmel bir aurası var ki sizler de izlerken buna kendinizi kaptırıveriyorsunuz.

İlk haftada 218 milyon dolarlık hasılat yapmış. Bir giriş filmi olduğunu düşünecek olursak oldukça başarılı. Sonraki filmler de eminim en az bunun kadar başarılı olacaktır. Ayrıca kesinlikle 3D izlemenizi tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder