3 Ekim 2016 Pazartesi

Anestezi / Awake (2007)

Açık kalp ameliyatı sırasında uyandığınızı lakin hiç bir tepki veremediğinizi ve kalbinizin yerinden çıkarılması sırasında acıyı çekmek dışında elinizden bir şey gelmediğini düşünün.
Öncelikle herkese merhabalar. Uzun zamandır yazı yazmamanın verdiği üzücü his içimi kemirirken bir anda yazma isteği geldi ve buradayım. Üniversitenin 3 aşamalı İngilizce muafiyet sınavı nedeniyle uzun süredir bir yazı paylaşamadım ve pek de bir şey izleyemedim. Ama sınav biter bitmez bu mükemmel filmi izledim. Değerlendirmesini yapmak üzere sizlerleyim. Umarım beğenirsiniz...Clay Beresford(Hayden Christensen) oldukça zengin bir iş adamıdır. Mal varlığı her insanın hayallerini süsleyecek cinstendir. Ameliyattan bir yıl önce Sam Lockwood(Jessica Alba) ile tanışan Clay Sam'e aşık olur ve bir ilişkiye yelken açarlar. Lakin Clay'in acilen kalp nakli olması gerekmektedir ve kan grubu ender rastlanan 0 grubudur.

Clay'in annesi Lilith oğlunu güvendiği bir cerrah olan Larry'ye emanet etmek ister ama Clay aynı alanda doktor olan arkadaşı Jack Harper'ı bu ameliyatı yapması için çoktan seçmiştir.Clay annesini Sam ile tanıştırır ama annesi bu ilişkiye karşı çıkar. Oğlu annesini dinlemez ve o gece ani bir kararla kilisede Sam ile evlenir. Aynı gün hastaneden uygun kalp bulunduğuna dair haber gelir ve Clay ameliyat için hazırlanır.

Ameliyathane hazırdır ve Clay artık anestezi için beklemektedir. Anestezi verildikten sonra 10'dan geriye saymaya başlar. 10, 9, 8, 7... derken gözleri kapanır. Lakin bir terslik vardır. Uyuyo olmasına rağmen sürülen tentürdiyot'u hisseder. Tenini kesen neşterin yakıcılığını hisseder ve ameliyatta geçen her konuşmaya şahit olur.Yani anestezi görevini tam yapamamıştır ve Clay uyanık haldedir. Lakin uyanık olduğunu hiçbir şekilde ifade edemez. Tepki veremez.
Bu noktadan sonra olaylar daha değişik bir hal alacaktır.

Oyuncu Değerlendirmesi:

Ben açıkçası Hayden Christensen konu olunca kötü bir yapım düşünemiyorum. Anakin Skywalker rolüyle hepimizin beğenisini kazanan oyuncu yine burada da bu rolün üstesinden gelebilmiş. Uzun süredir izlememiştim filmlerini, oldukça iyi geldi görmek.

Jessica Alba'ya gelecek olursak, her zamanki gibi güzel ve alımlı. Rol yeteneğine filmin ilerleyen dakikalarında şaşıp kalıyorsunuz...

İki başrol seçimi de o kadar muntazam ki daha iyisi Şam'da kayısı... Rollerini yaşamışlar ve ben başkasını bu rollerde düşünemem.

Film Değerlendirmesi: İzlemeden okumayınız!Konusu oldukça ilgi çekici bir film öncelikle. Ayrıca bu tip olaylar anestezistlerin dikkatsizliğinden kaynaklı olarak maalesef ki gerçekleşebiliyormuş. Duyu ve motor nöronlarının birbiriyle uyum içerisinde olamaması nedeniyle kimi hastalar ameliyat sırasında gözleri kapansa dahi uyanık kalabiliyor. Bu noktada Anesteziyi uygulayan kişinin çok ama çok dikkatli ve profesyonel olması gerekiyor.

Ameliyatın başlamasından itibaren her sahne öylesine çarpıcıydı ki ekrandan gözlerimi alamadım. Aslında Sam göründüğü gibi masum değilmiş öncelikle. Clay ile mal varlığı için evlenmiş. Ayrıca ameliyatı yapan doktor ile de gizli bir anlaşması var. Organ nakli listesinde Clay evlenene dek adını alt sıralarda tutmuşlar. Evlenince ise ilk sıraya almışlar. Planları ise kalp nakli sırasında nakil yapılacak kalbe çalışmaması adına bir sıvı enjekte etmek.Sam filmin başında oldukça kibar, nazik ve hanımefendi bir bayan iken bir anda berbat kişiliğine şahit olduk. Lilith ise kızda bir terslik olduğunu mükemmel gözlem yeteneğiyle hemen anladı.

Sam daha önce bu hastanede çalışmıştı ve daha da ötesi burada doktordu. 100 milyon dolarlık servete konmak adına adını ve yaşamını değişti. Clay'e yaklaştı ve hayatının bir parçası haline geldi.

Aslında erken yaşta anne olan kadınların çocuklarıyla arasındaki bağ bambaşka oluyor. Lilith'in de dediği gibi Lilith erken yaşta anne oluyor ve o da oğluyla büyüyor. Aralarındaki bağ çok özel ve Lilith ona bir zarar geleceğinin her an bilincinde.Sam ve Lilith ameliyathanenin bulunduğu katta bekleme salonundayken Lilith, Sam'i gözlemliyor. Oğlunun ölüm haberinden hemen sonra Sam uzaklaştığı anda Sam'in çantasından oğluna verilen ilaçları alıyor ve içiyor. Ölüm sahnesi oldukça da trajikti. Diğer doktoru arayıp bir oyun döndüğünü söylüyor, ameliyata devam edip edemeyeceğini soruyor.

Tabi bu sırada Clay hala makineye bağlı yaşamakta. İhtiyacı olan yeni kalbi ise ölerek oğluna Lilith veriyor.

Clay ise annesine inanmadığı için kendine kızgın. Sam'in gerçek yüzünü geç olsa da gördü. Ne derece acımasız olduğuna şahit oldu. Daha önceden dikkat etmediği detaylar kafasında şekillenmeye başladı. Hastanede doktor üniformalı fotoğrafını görmüştü ama daha önceden dikkat etmemişti o kadar. Çok pişman oldu ama elinden bir şey gelmedi.Yaşadığı acı tahmin edilemez dahi. Düşünsenize, canlısınız ve kalbiniz yerinden çıkarılıyor sonra başka bir kalp takılıyor. Yetmiyor takılan kalp çıkarılıyor ve annenizin kalbi takılıyor. Korkunç değil mi?Bir yerden itibaren Clay acıya karşı soğuk ve tepkisiz kaldı. Sam'in öyle olması onu çok incitti ve çaresizliği onu kahretmeye başladı. İlk başta acıdan bağırıp çağıran Sam sessizce yatıp ağlamaya başladı. Bu noktada ise onu annesi kurtardı. Oğlunun hayata tutunmasını sağladı.


Film öylesine duygusaldı ki hala etkisinden çıkabilmiş değilim. Anne bambaşka bir varlık ve kıymeti bilinmesi gerekiyor. Film bunu çok güzel anlatmış. Clay'in çektiği acıları sanki birebir ben de çektim.

Bu güzel filmi umarım beğenir ve görüşlerinizi benimle paylaşırsınız.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim...

Fragmana bakabilirsiniz...
6 yorum:

 1. Merhaba,

  Henüz izlemediğim için, izlemeden okumayınız kısmını geçtim affınıza sığınarak :) Yazdıklarınız aklımda Will Smith'in, Seven Pounds filmi canlandı hemen. Yakında önerdiğiniz filmi izleyeceğim, iyilikler dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seven Pounds gerçekten güzel bir filmdi ve evet benzer yanları var gibi :) O filmi sevdiyseniz bunu da seveceksinizdir... Umarım izlersiniz. Çok teşekkür ederim :)

   Sil
  2. Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Sevda Yıldırım4 Ekim 2016 02:18

  Çok güzel filmdi. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. İçim biraz cız ettiği film :) Açıkçası...

  YanıtlaSil