23 Eylül 2016 Cuma

Adını Bilmesek Dahi Müziği Ruhumuzu Dinlendirdi: Seyyan Hanım...
Kimi zaman dizilerden duyduk onun müziklerini... Ya da yerli sanatçılar coverladı... Ama Seyyan Hanım her birimizin saygı duyması gereken sanatçılardan.
Nice 45'lik plağı olan Seyyan Hanım yani Seyyan Oskay aslında tangocu. İlk Türk Tango olan 'Mazi Kalbimde Yaradır' onun eseri. Daha nicesi var ona benzer yıllardan beri gönlümüzün tahtında olan...

Dilerseniz biraz şarkılarında yolculuğa çıkalım. Buram buram tarih kokan o mükemmel şarkıları...


  • Mazi Kalbimde Yaradır

Bu güzel eski İstanbul şarkısı aynı zamanda Türk Müzik tarihinin ilk tangosudur. Necip Celal Andel tarafından bestelenmiştir. 1928 yılında bestelenmesinden itibaren 1931 yılında plağa Seyyan Hanım tarafından okunmuştur. Yukarıdaki ise orijinal plak kaydıdır.

  • Mehtaplı Bir Gece


Söz ve Müziği Fehmi Ege'ye ait harika tango. Seyyan Hanım yorumuyla sizi hayran bırakacak...

  • Hasret Türküsü

Söz ve Bestesi Ahmet Şefik Gülmeriç'e ait olan bu harika şarkı çok derin anlamlar taşımakta. Etkilenmemek elde değil.

  • Yıldızların Altında

Bu şarkıyı bilmeyenimiz neredeyse yoktur. Lakin maalesef ki Seyyan Hanım.2a ait olduğu pek bilinmiyor. Türk musikisinin incilerinden biri haline gelen bu şarkı oldukça şahane...

  • Hayat Gülerken Ağlatır

Bu muazzam eser de Seyyan Hanım'dan...

Ben Seyyan Hanım'ı oldum olası sevmişimdir. Daha nice eserleri var ama burada kesmeyi tercih ettim şahsen. Hafif titrek sesinin ruhunuza dokunuşunu bir kaç dinleyişten sonra daha çok hissedeceksiniz. 

Unutulmaması gereken değerlerimizden kendisi. Atatürk'ün de bir zamanlar sevdiği sanatçılardanmış. Kendisini canlı olarak dinlemeyi oldukça isterdim şahsen.

Umarım beğenirsiniz... İyi dinlemeler :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder