14 Temmuz 2016 Perşembe

Hayat Avcısı / the Imposter (2012)


Belgesel-biyografi tarzı bu film sizleri oldukça meraklandıracak... Hazır mısınız ?  1994 yılında Amerika'nın Teksas eyaletinde bulunan Nicholas Barclay, 13 yaşında ansızın ortadan kaybolur. Bu olayın bir kaç yıl ardından ise 1997 yılında İspanya'da Frederic Bourdin adında bir dolandırıcı kayıp Nicholas'ın bir şekilde bilgilerini ele geçirerek onun kimliğine bürünür.

  Film belgesel tadında ve de gerçek görüntülerle de süslendirilmiş. Düzenbaz Frederic ve Kayıp Nicholas'ın aile fertlerinin dillerinden dinlediğimiz olaydaki her bir ayrıntı gerçeği olduğu gibi yansıtmaktadır. Bu bakımdan oldukça başarılı bir yapım sizleri bekliyor.

  Edit: (Spoiler niteliğinde bilgiler içerebilir... Aman dikkat!)

  Ben dayanamayıp kayıp çocuk Nicholas hakkında biraz araştırma yaptım. Nicholas'ın kayboluşu o kadar gizemli ki; kaybolduğu sıralarda oldukça kalabalık olan ailesinden tek bir kişi dahi görmemiş, komşular görmemiş, kayboluşu hakkında olası bir senaryo dahi yok... Ayrıca şöyle ki Nicholas olarak kendini tanıtan Frederic Nicholas'tan alakasız hiç bir şekilde benzemeyen biri. Ben aile ile en ufak bağlantısı olmayan biri olarak bunu anladım. Onu doğuran kişi olan annesinin anlamaması normal şartlarda pek olası değil.

  İnternette yerli ve yabancı kaynaklardan gelen birtakım haberleri okudum ve değerlendirdim. Mevcut 3 olasılık var. 1. olarak anlatıldığı üzere Nicholas'ın kaçırılmış olması, 2. olarak ölmüş olması ve son ihtimal ise ailesi tarafından öldürülmüş olması. Nicholas'ın ağabeyi sorunlu bir tipti ve kayboluşunun bir kaç yıl ardından öldü. Kimi kaynaklar eğer Nicholas öldüyse bu işte ağabeyinin parmağının olduğunu ve ağabeyin ölümüyle tüm sırların mezara kadar gittiğini belirtmekte.

  Kendini Nicholas olarak tanıtan sahtekarın kimi aile üyeleri tarafından benzememesine rağmen oldukça benimsenmesi sizce de tuhaf değil mi? Düşünsenize... Benimsemelerinin makul 2 sebebi olabilir. 1. olarak aşırı benzemesi, 2. olarak ise eğer aile içinde başına bir şey geldiyse ve de bu birileri tarafından saklanılmaya çalışılıyorsa... 1. ihtimal o kadar saçma ki... Nicholas'ın yüz hatları, saç rengi ve göz rengi ile sahtekarın alakası yok. Nasıl bir anne evladını tanıyamaz? Bu durumda ikinci açıklama çok makul görünüyor. Nicholas aileden biri tarafından öldürüldü ve piyango niteliğindeki sahte Nicholas belki de olayı örtbas etmek amacıyla kullanıldı...

  Kim bilebilir ki?

İyi seyirler dilerim :)


5 yorum:

  1. tüylerim diken diken oldu, izleyin çok iyi... sağol admin

    YanıtlaSil
  2. film boyunca şu sahtekarın ağzına çarpasım geldi. Sağol admin süperdi.

    YanıtlaSil
  3. Biraz geç oldu ama geldim hayırlı olsun blogun:))

    YanıtlaSil