11 Temmuz 2016 Pazartesi

Gizemli Gerçek / Secret in Their Eyes (2015)


Tecavüze uğrayıp öldürülen bir kızın intikamı nasıl alınır ?  Dedektif Jess Cobb, Ray Kasten ve Bölge Savcı Yardımcısı Claire Sloan alanlarının en başarılı isimleridir. Bu üç başarılı isim 11 eylül ikiz kuleler olayından sonra terörle mücadele timine geçerler. Çeşitli cinayetleri araştırıp, bu cinayetlerin terörle ilgisi olup olmadığını araştırmaya koyulurlar. Jess ve Ray bir gün bir cinayet için olay yeri inceleme ekibiyle bölgeye giderler ve akıl almaz bir şekilde maktul Dedektif Jess'in kızı çıkar. Maktul çamaşır suyuyla hem içten hem de dıştan yıkanarak psikopatça öldürülmüştür. Jess, Ray ve Savcı Yardımcısı Claire bu psikopat ruhlu katili bulup adalete teslim etmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyip iş birliği yaparlar. Fakat katil şüpheli olarak gözaltına alınınca katilin federal tanık çıkması üzerine dokunulmazlığı gerekçesiyle serbest bırakılmasına karar verilir. Elinden hiç bir şey gelmeyen Jess kahrolmuştur ve can dostu Ray bu işin peşini bırakmayacaktır...

  13 yıl sonra Ray yeni delillerle dosyayı açmak isteyince bakalım neler yaşanacak ?

  2015 yapımı gizem-gerilim türündeki bu yapımın başrollerinde Nicole Kidman, Julia Roberts, Chiwetel Ejiofor var. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ise Billy Ray üstleniyor.

  Film aslına bakarsanız bir yeniden uyarlama. Evet başarılı. Fakat yine de sizlere aslı olan 2009 yapımı ve Oscar ödüllü 'Gözlerindeki Sır' filmini şiddetle tavsiye ederim.  Gözlerindeki sır entrikalarla dolu olay örgüsü ile sizi olayların içine çeken türden bir yapımdı.

  Fakat hakkını vermek lazım tabii. Mevzu Nicole Kidman. Güzelliği yine dillere destan ve oyunculuk performansı da. Zaten başroller çok iyi fakat olay örgüsünün hatalı planlanmasından kaynaklı olarak bir yavanlık var. Özellikle asıl filmi izlediyseniz bunu hissedeceksiniz.

  Tüm bunlar dışında konu oldukça sağlam ve içine çeken cinsten. Ne oldu, ne bitti merak ediyorsunuz. Senarist her şeye rağmen son sahneyi bağlamayı başarabilmiş. Julia Roberts ise annelik psikolojisini çok iyi tasvir etmiş. Empati kurmadan edemiyorsunuz. Kızı acımasızca öldürülen ve buna rağmen kanunen elinden hiç bir şey gelmeyen bir anne... Gerçekten çok zor.

  Dilerseniz bi bunu izleyin bi de 2009 yılı versiyonunu... Tanımlamaya çalıştığım farkı eminim ki anlayacaksınız...

Dilerseniz fragmana alt taraftan göz atabilirsiniz. Keyifli seyirler...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder