29 Haziran 2016 Çarşamba

Final Yapsa da Dillerden Düşmeyen 14 Muhteşem Yabancı Dizi


  Herkesin gönlünde yatan aslan farklıdır ama bu dizilerin bitişine muhakkak üzülmüşüzdür hepimiz... Sıralama kabataslak yapılmıştır, pek bi önem arz etmiyor içeriğe bakınız :)


14) Six Feet Under

  Kendine yeni bir hayat kuran Ned Fisher (Peter Krause), babasının ölümü üzerine pek sevmediği cenaze evine geri döner. Cenaze evinin mevcut sorumlusu olan kardeşi Devid Fisher ile sorunlarını çözüp bağlarını güçlendirmelidir. Kız kardeşi Clare'i hiç tanımadığını fark eden Devid'in artık bi karar vermesi gerekmektedir. Eski yaşantısına mı dönmeli yoksa kaçtığı şeylerle yüzleşme vakti geldi mi ? 2001 yapımı dizi 2005 yılında final yapmıştır.

13) Fringe

  Fringe, Amerika'nın Fox kanalında yayınlanmış olan bir tür bilim-kurgu dizisidir. Dizi, Lost, the X Files ve Twilight Zone gibi efsanelerin harmanlanmasından oluşmuştur. Fringe, FBI'ın dünya çapında gerçekleşen ve akıl oyunlarıyla dolu olayları çözmeye çalışmasını konu alır. 2008'de başlayıp '013'de son bulan bu serüvenin tadı damağınızda kalacak. Şiddetle tavsiyedir :)

12)Spartacus

  Spartacus:Kan ve Kum... Duymayanımız yoktur heralde. Bu dizimiz Amerikan yapımı ve tarihsel bir olayı, bir savaşçıyı konu alıyor. Karakterimiz Spartacus'ün bir köle olarak başlayıp gladyatör olarak devam ettirdiği yaşantısının şahitlerinden biri olacaksınız... 2010 yılında başlayıp 2013 yılında biten bu serüven sizi derinden etkileyek...

11)The X Files

  Amerikan bilim-kurgu dizisi Fox Mulder ve Dana Scully isimli FBI ajanlarının sıradışı maceralarını konu almaktadır. Dizi tamı tamına 10 sezon sürdü ve 1993 yılı yapımıdır. 10. sezonu diğer sezonlardan uzun ara sonra 2015 yılında yayımlanmıştır. İlgi çeken kısım şu ki: dizinin çoğu olayda bizler tarafındanbilinmeyen fakat gizli kalmış gerçek olaylardan esinlenmesi gerçek hayatta FBI'ın gündemine oturmuştur. Şiddetle tavsiyedir :)

10)Merlin

  Britanya tarihinin efsane krallarından King Arthur yani Arthur Pendragon ve onun uşağı olan Merlin'in oldukça çetin geçecek olan taht mücadelesini konu alan ve 2012 yılında final yapan efsanevi İngiliz yapımıdır. Merlin oldukça yetenekli bir büyücüdür ve bir gün prens Arthur ile yolları kesişir. Beraber tahta uzanan uzun bir yolda mücadele vereceklerdir. Büyüler, büyücüler, entrikalar,bilinmezlikler... Her ne kadar aralarında sınıf farkı olsa da ikilinin dostluğu tartışılmaz... Bana kalırsa gelmiş geçmiş en iyi tarihi dizilerden biridir. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim :) Başrollerinde Colin Morgan ve Bradley James var. gel de izleme :)

9)Sons of Anarchy

  Amerikan yapımı suç ve drama içerikli dizi FX kanalında 7 sezon yayınlandı. Dizi bir kasabayı ve o kasabayı korumayı kendine görev edinen motorsikletli bir çeteyi konu alıyor. Garanti şu ki : izleyen karakterlerle kanka kıvamına gelir. Bir motor sahibi olup alıp başınızı gitmek, uzaklaşmak istersiniz :D Dizi ilk sezondan itibaren potansiyel izleyicisinden hiçbir şey kaybetmedi ve değerine değer kattı. Karmaşık olay örgüsü şahane bir şekilde birbirine bağlandı ve bitmesiyle bende içen içe derin bi üzüntü bıraktı. oyunculuk olsun, mekan olsun, çekim kalitesi olsun öylesine iyiydi ki öve öve bitiremem lakin her güzel şeyin bi sonu var malum...

 Şiddetle tavsiyedir.

8)How I Met Your Mother

  Ben bu şahane diziyi Facebook'ta gezinirken rastladığım Barney'nin takım elbise şarkısı sayesinde tanıdım. İlk amaç ne diye düşünsem de zamanla diziye televizyonda denk geldikçe öyle içine çekti ki 2 kez bitirdim. ''hey beautiful''adlı tema şarkısı hala vazgeçilmezim :) Dizi bir tür durum komedisi. 5 kişilik bir arkadaş çevresi arasında geçen olaylar konu edinilmiş. Dizideki her ayrıntı ilerki bölümlerde kendini bi şekilde hatırlatıyor. Karakterler oyunculara öyle bi sinmiş ki ben Barney karakterini canlandıran Neil Patrick Harris'i gerçek hayatta takım elbisesiz düşünemiyorum...

7)Mad Men

  Matthew Weiner tarafından yaratılıp Amc kanalında yayınlanan meşhur Amerikan dizisi... Amc'deyse hep tutar zaten kanaatindeyim kısmen :D (walking dead'den ötürü bu kanala ayrı bi sempatim vardır affola.. :D) Dizi 19602lar Amerika'sında New York'taki Sterling Cooper adlı şirkette yaşanılanları anlatıyor. Dizi öylesine tutuldu ki 15 Grammy ve 4 Altın Küre ödülüne sahip. Dizide dönemin Amerika'sına damga vuran olayların da (Martin Luther King ve Kennedy suikastleri, Marilyn Monroe'nun ölümü, Ay'a ayak basılması, Vietnam Savaşı vs...) bahsi geçmektedir. Dizi 2007 yılında başlayıp 2015 yılında biterek 7 sezon sürmüştür.

6)Lost

  Anlatılmaz yaşanır dedirtecek cinsten bi yapım... Dönemin en iyi oyuncularını barındıran bi kadro... daha ne olsun ? Lost... Muhakkak hepimiz oradan buradan duymuşuzdur ama konuya hakim olmayanlar açısından biraz irdelemekte fayda var. Zaten tüm bölümleri izleyenler için bile final anlaşılmaz oldu. Biraz felsefik yanı da var tabii... Her neyse konumuza dönersek, 6 sezon olup 2010 yılında final yapan dizi aksiyon, drama, macera ve bilim-kurgu türünde. Dizi Sidney-Los Angeles arasındaki uçak seferinde yere çakılan uçağın kazazedelerinin sırlarla dolu adada yaşam mücadelesini ele alıyor. Geçen her bölümde 48 kazazededen birinin geçmişiyle gün arasında bağlantı kurulan dizide zamanla bu Güney Pasifik Adasında mistik güçlerin olduğu fark ediliyor ve olaylar tam da bu noktadan sonra cereyan ediyor.

5)Breaking Bad

  5 sezonluk Amc kanalında gösterime sunulan Amerikan aksiyon dram dizisidir. Dizinin bir bölümünün ortalama maliyeti 3 milyon dolar... Bir kimya öğretmeni olan Walter White, ailesini geçindirebilmek için ek gelir olsun diye araba yıkama işine girmiştir. Fakat bir süre sonra ileri derecede akciğer kanseri olduğunu ve çok çok az ömrü kaldığını öğrenir. İyi aile babası Walter ailesine iyi bi miktarda para bırakabilme amacıyla eski bi öğrencisiyle metamfetamin işine girişir. Başladığı bu işi büyük bi başarıyla devam ettirem Walter öğrencisiyle birlikte planladığı üzere sadece ailesinin değil, çevresindeki herkesin hayatını değiştirecektir... Breaking Bad'in anlamı güney aksanınca 'cehenneme düşmek'tir. Dizinin başrolü Walter rolünü The X Files dizisinde sergilediği konuk oyuncu performansıyla almıştır.

4) Dexter

  Televizyon tarihinin görmüş olduğu gelmiş geçmiş en tatlı psikopat seri katili desek tam 12'den vurmuş oluruz heralde... Dexter Morgan 3 yaşında annesinin öldürülmesiyle Miami polis memuru Harry Morgan evlat edinilmiş bir çocuktur ve çocukluğundan itibaren içinde bastırılması güç bir öldürme arzusu olduğunu üvey babası Harry fark etti. Harry ona masum insanları öldürmemeyi ve gerekli durumlarda gülmeyi öğretti. Onu düşeceği kötü durumlardan korumak adına dersler verdi, yol haritası çizdi. Buna göre Dexter asla yakalanmamalı, kurbanları ölmeyi hak eden kimseler olmalı ve kurbanlarının suçlu olduğundan emin olmalıdır. Dexter daha sonra bir polis merkezinde kan analizcisi olacaktır. Bir çok seri katil gibi Dexter'ın da kendine has bir imzası vardı. Kurbanın henüz canlıyken yanağından şakaklarına doğru bir çizgi çeker. 2006'da start yapan dizi 2013 yılında final yapıp sevenlerini üzmüştür...

  Dexter kesinlikle diziseverlerin atlamaması gereken dizilerden. Şahane bir kurgu ve şahane oyunculuk...

  Şiddetle tavsiyedir.

3)House M.D.

  Doktor House alanında oldukça başarılı ve çok ünlü bir uzmandır. Medikal drama tarzındaki dizi sezonlar boyunca işlediği nadir rastlanan vakalarla kendinden epeyce bahsettirdi ve kuşkusuz ki türünün en iyilerinden oldu. 2004 yılında başlayan dizi 8 sezon ardından final kararı alarak 2012 yılında bitti.

2)The Mentalist

  2008 yılında başlayan polisiye türünde olan dizinin başrolünde sevilen başarılı oyuncu Simon Baker var. Dizide Patrick Jane adıyla oynadığı karakter kendi yöntemleriyle suçları çözmektedir. Jane aslında medyumluk yapmaktaydı fakat bir gün Red John adlı bi katilin ailesini öldürmesiyle tüm hayatının seyri değişir. Bir süre sonra CBI'da çalışmaya başlar ve intikamının peşine düşer. Dizi 7 sezonluk bir serüvenin ardından final yaptı ve kuşkusuz en iyilerden...

1)Hannibal

  Bitirilince etkisinden uzun süre çıkılamayan üst düzey bi seri. Film versiyonunu izleyenler zaten bilir fakat yine de değinmekte yarar var. Will Graham FBI için çalışan bir özel ajandır ve bir gün psikiyatr olan Hannibal Lecter ile yolları kesişir. Lecter'dan bir katilin zihnini çözebilme amacıyla destek alan Graham Lecter'ın nasıl bir insan olduğunu en başta bilmemektedir. Öyle ki Lecter kurbanlarını doğrayıp yiyen ve kimi zaman da konuklarına kurbanlarının etlerini ızgara olarak ikram eden bir psikopattır. Dizi 2013 yılında başlayıp  3 sezon sürmüştür ve emin olun ki daha iyisi şamda kayısı...

  ŞİDDETLE TAVSİYEDİR.
10 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Breaking Bad ve Dexter favorilerim keşke bitmeselerdi diyorum. Merlin'i de severdim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Dexter bambaşkaydı...

   Sil
 3. Breaking Bad ve Dexter'i izledikten sonra diğer diziler cok sıradan kalıyor. Hannibal, Mentalist ve Dr.House aynı tarz diziler bence .Lost bir efsane.Bu listeye Prisin Break'i de ekleyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. House M.D dicektim pardon:) How I met your mother da güzel.Komedi dizisi arayanlara The Office dizisini tavsiye ederim.

   Sil
  2. House M.D dicektim pardon:) How I met your mother da güzel.Komedi dizisi arayanlara The Office dizisini tavsiye ederim.

   Sil
  3. Lost müthişti. Çoğu insan beğenmese de kendine özgü derin anlamlar taşıyan bir diziydi bana kalırsa... Hannibal kısa sürdü ama çok kaliteli bir yapımdı :D

   Sil
 4. Breaking Bad ve Dexter'i izledikten sonra diğer diziler cok sıradan kalıyor. Hannibal, Mentalist ve Dr.House aynı tarz diziler bence .Lost bir efsane.Bu listeye Prisin Break'i de ekleyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 5. Bir yorum yazıyorum aynısından iki tane çıkıyor neden anlamadım.Hannibal'ın insanların beynini yediğini biliyorum :DBaşroldeki diğer adam daha başarılı bence Hannibal'dan 2 bölüm falan izledim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hannibal'ı kesinlikle tavsiye ederim. Asla pişman olmazsın :D

   Sil